«Άλωσε» τη Στουτγάρδη η Κολωνία

Ορέστης Συντελής
16/08/2015 • 20:50
Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τη φετινή Μπουντεσλίγκα η Κολωνία, καθώς πέρασε σαν... σίφουνας από τη «Mercedes-Benz Arena», επικρατώντας 3-1 της Στουτγάρδης.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και να είχαν δύο δοκάρια, ωστόσο δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί με την Κολωνία, η οποία αξιοποίησε τις φάσεις που έκανε και έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό» από τη Στουτγάρδη.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 74’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοντέστ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τσόλερ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Στουτγάρδης και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πέναλτι του Ντιντάβι στο 79’ μείωσαν σε 2-1, όμως παρά την πίεση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε. Αντίθετα, στις καθυστερήσεις του ματς η Κολωνία έφυγε στην κόντρα και με τον Οσάκο έγραψε το 3-1 και «σφράγισε» την πρώτη της νίκη της στη φετινή Μπουντεσλίγκα.
30/10/2019 • 07:14

Κομβικός παράγοντας το κίνητρο σε Λονδίνο και Νάπολι

Προβάδισμα νίκης σε εκτός έδρας αποστολές έχουν απόψε η Λειψία, η Αμπερντίν και η Ρέϊντζερς. Με βάση το κίνητρο μπορεί να καταφέρει κάτι καλό η Γιουνάϊτεντ στο Λονδίνο ενώ ματς με πολλά γκολ περιμένουμε στη Νάπολι.