Συνεχίζει τις γκέλες η Σίτι!

Αρης Γεωργίου
23/10/2016 • 17:38
Ο Ρέντμοντ πανηγυρίζει το γκολ επί της Σίτι.
Η Μάντσεστερ Σίτι «κόλλησε» στο 1-1 με την Σαουθάμπτον, μένοντας χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο ματς όλων των διοργανώσεων!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, δεν εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των Άρσεναλ και Τότεναμ χθες, με αποτέλεσμα να βρεθεί στους 20 πόντους και να παραμένει στην κορυφή μόνο λόγω της διαφοράς τερμάτων με τους «κανονιέρηδες» και την Λίβερπουλ.

Οι «πολίτες» κυριάρχησαν από πλευράς κατοχής μπάλας, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποφύγουν ξανά τα λάθη στα μετόπισθεν και το πλήρωσαν ακριβά. Στο 27ο λεπτό ο Στόουνς σε προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω έδωσε...ασίστ στον Ρέντμοντ, ο οποίος είχε «ευχαριστώ» για το δώρο και έγραψε το 0-1 για την ομάδα του Κλοντ Πιέλ, αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα Μπράβο.

Ο Στόουνς, πίστεψε ότι εξιλεώθηκε αμέσως μετά, καθώς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Αγουέρο βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του α' μέρους και το στατιστικό που θέλει την Σίτι να μην είχε κερδίσει στα οκτώ προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια όπου δεν κέρδιζε στο ημίχρονο, επιβεβαιώθηκε ξανά.

Με την έναρξη του β' ο Γκουαρδιόλα έριξε στο ματς τον Ιχεανάτσο αντί του Ντε Μπράινε και ο νεαρός τον δικαίωσε στο 55', ισοφαρίζοντας από κοντά έπειτα από υπέροχη μακρινή μπαλιά του Φερναντίνιο για τον Σανέ και ασίστ του τελευταίου.

Όπως ήταν λογικό, η Σίτι ενέτεινε την πίεση με τον Σίλβα και τον Στέρλινγκ να ενορχηστρώνουν, αλλά τον Αγουέρο να μην μπορεί να ολοκληρώσει τις φάσεις.

Οι «Άγιοι», έφυγαν σε μερικές επικίνδυνες αντεπιθέσεις αλλά κι αυτοί δεν ήταν σε θέση να κάνουν το 1-2, κρατώντας τον έτσι  κι αλλιώς πολύτιμο πόντο μέχρι το τέλος, χάρη σε ηρωϊκές αμυντικές προσπάθειες στα τελευταία λεπτά.

Λέστερ - Κρ. Πάλας 3-1
(42' Μουσά, 64' Οκαζάκι, 80' Φουκς - 85' Καμπάιγ)

Κομβικός παράγοντας το κίνητρο σε Λονδίνο και Νάπολι

Προβάδισμα νίκης σε εκτός έδρας αποστολές έχουν απόψε η Λειψία, η Αμπερντίν και η Ρέϊντζερς. Με βάση το κίνητρο μπορεί να καταφέρει κάτι καλό η Γιουνάϊτεντ στο Λονδίνο ενώ ματς με πολλά γκολ περιμένουμε στη Νάπολι.